profil

Wyżyny

poleca 85% 1051 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
góry świętokrzyskie

*Wyż Śląska: wysokość od 250 - 300 max: 400 - g. Św. Anny. W podłożu zalegają utwory paleozoiczne z pokładami węgla kamiennego, na nich leżą Triasowe dolomity, łupki i piaskowce. W mało odpornych łupach powstały obniżenia terenowe. Gdzieniegdzie zachowały się osady z najstarszych zlodowaceń.

*Krakowsko-Częstochowska ciągnie się od Krakowa po Wieluń. Zbudowana głównie z wapieni jurajskich, Odcinających się ostrą krawędzią od Wyż Śląskiej i zapadających się ku północnemu zachodowi. Wzniesienia występują w postaci wzgórz. Najwyższym punktem jest Zamkowa Góra 504. Koło Krakowa utworzono Ojcowski Park Narodowy. Na tej wyżynie jest również kras podziemny, niestety jaskinie od dawna są zdewastowane przez zwiedzających.

*Niecka Niedziańska- stanowi obniżenie wys od 200-300, max 415, położona między Wyż Kielecką a Krakowsko-Częstoczowską . Południowo zachodnią część regionu pokrywają lessy, na których utworzyły się żyzne czarnoziemy.

*Góry Świętokrzyskie. dzielą się na szereg pasm górskich i obniżeń. Łysica 612 - pokrywają ją gołoborza rumowiska skalne z kalcytów Karbońskich. Jaskinia raj wyróżnia się bogactwem zniszczonych form

*Wyż Sandomierska - część pogórza Świętokrzyskiego. Na podłożu Lessowym utworzyły się czarnoziemy

*Wyż Lubelska. 200-300. Większość jej obszaru pokrywają lessy. Podłoże pod lessowym jest proste, lecz lessowe silnie pofałdowane. We wschodniej części regionu są utwory Karbońskie, zawierając

węgiel kamienny.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta