profil

Główne myśli nauczania Jana Pawła II podczas pielgrzymek do ojczyzny.

poleca 84% 1709 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski miała miejsce w 1979 roku i trwała od 2 do 10 czerwca. Wizyta ta przebiegała pod hasłem „Gaude Mater Polonia”, co oznacza „Raduj się Polsko – Matko Moja”. Papież odwiedził swój rodzinny kraj w okresie, gdy w Polsce rządził komunizm. Dlatego też, Jego słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi” jakby obudziły społeczeństwo Polskie z kilkudziesiętnego uśpienia w owym komunizmie. Stały się one motywem do przeprowadzenia w 1989 roku zmian politycznych i gospodarczych w państwie Polskim. To właśnie dzięki papieżowi życie teraźniejsze każdego przeciętnego Polaka uległo radykalnej zmianie. Podsumowując informacje o tej pielgrzymce możemy dojść do wniosku, że bez tej pielgrzymki do Polski nie byłoby \"Solidarności\", nie byłoby roku 1989, nie byłoby wreszcie dzisiejszego procesu integracji europejskiej.

Druga pielgrzymka papieża-rodaka odbyła się w roku 1983 w dniach 2 – 23 czerwiec. Hasłem tej wyprawy było „Polsko, Ojczyzno moja”. Pielgrzymka ta odbyła się w okresie stanu wojennego, dlatego też Jan Paweł II w swoich przemówieniach do władz ówczesnej Polski przedstawił swój negatywny stosunek wobec wprowadzenia owego stanu wojennego. Twierdził, że „wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie chodzi o zwycięstwo militarne, jak przed trzystu laty, ale o zwycięstwo natury moralnej”. Tymi słowami papież Jan Paweł II potępił liczne decyzje świata rządzących. Inną, również godną do przypomnienia, myślą było zdanie „Miłość jest potężniejsza od śmierci”. Słowa te wypowiedział papież w trakcie Mszy Św. w Niepokalanowie, miejscowości, gdzie przed lata żył ojciec Maksymilian Kolbe. Jan Paweł II wzywał również Polaków: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21).

Trzecia już pielgrzymka papieża-rodaka odbyła się 4 lata później gdyż w roku 1987. Hasłem tej pielgrzymki było: „Do końca ich umiłował”. Odwiedził takie miejscowości jak: Warszawa, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Częstochowa, Łódź. Pielgrzymka ta miała charakter wyraźnego upomnienia się o podmiotowość narodu. Odbyła się ona w czasie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego. W czasie tej pielgrzymki papież zwracał się m.in. do młodzieży zebranej na Westerplatte. Apelował, by każdy młody człowiek tak jak podczas II wojny światowej broniono Polski, walczył o własne wartości, o które walczy się do samego końca. Spotkał się również z rodzinami w Szczecinie. \"Nie ma skuteczniejszej drogi odrodzenia społeczeństwa - powiedział tam Papież - jak ich odrodzenie przez rodziny!\" Uwieńczeniem wizyty było pamiętne wołanie Papieża o nową ewangelizację na ziemi polskiej, a skierowane z warszawskiego placu Defilad.

Czwarta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się już w wolnej ojczyźnie. Gdyż w roku 1991 hasłem: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Spotykał wielu ludzi, którzy byli wielce szczęśliwi z wolności, jaką im dano. Papież natomiast informował swoich rodaków jak mają rozumieć słowo „wolność”. Twierdził: \"Poza prawdą wolność nie jest wolnością. Jest pozorem. Jest nawet zniewoleniem” Następca św. Piotra będąc w Polsce wielce przejmował się również Kościołem Lokalnym w kraju. Reformy, jakie doradzał przeprowadzić poparł słowami: \"W poprzednim układzie (...) Kościół stwarzał jakby przestrzeń, w której człowiek i naród mógł bronić swoich praw (...) W tej chwili (....) człowiek musi znaleźć w Kościele przestrzeń do obrony poniekąd przed samym sobą: przed złym użyciem swej wolności, przed zmarnowaniem wielkiej historycznej szansy\". W tym roku również odbył się VI Światowy Dzień Młodzieży. Papież przybył na to „zebranie” dnia 13 sierpnia 1991. Można nazwać, że to była druga tura pielgrzymki do ojczystej ziemi. W wygłoszonej w siedmiu językach homilii Jan Paweł II wezwał Europę, aby oddychała oboma swoimi płucami.

Kolejna, czyli piąta pielgrzymka odbyła się już 1995 roku, ale trwała zaledwie 1 dzień. W wizycie tej poruszył temat nawiązujący do kształtowania własnych sumień, byśmy mogli żyć w spokojnej demokracji. Słowa papieża bardzo poruszyły nie tylko Polaków, ale rozniosły się prawie na cały świat: \"Wbrew pozorom, praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencję do spychania ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość\"

Szósta pielgrzymka Jana Pawła II do kraju miała miejsce w 1997 pod hasłem: „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki”. Związana ona była z 46 Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, który odbywał się we Wrocławiu. Wizyta była też związana z europejskimi obchodami tysiąclecia śmierci św. Wojciecha, w których uczestniczyli prezydenci siedmiu państw. \"Nie będzie Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą Ducha\" - stwierdził Ojciec Święty nad grobem św. Wojciecha w Gnieźnie. W czasie tej pielgrzymki kanonizował w Krakowie królową Jadwigę. Papież nakazywał również, byśmy dzielili się z potrzebującymi: „Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie Eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem!\" Wspomniał również o wolności: \"W sytuacji pustki w dziedzinie wartości, gdy w sferze moralnej panują chaos i zamęt - wolność umiera, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem - niewolnikiem instynktów, namiętności czy pseudowartości. (...) Prawdziwa wolność zawsze kosztuje”

Siódma, przedostania pielgrzymka do Polski odbyła się w 1999 roku, w dniach 5-17 czerwca pod hasłem: „Bóg jest miłością”. Główną inicjatywą tej pielgrzymki było wezwanie Polaków do intensywnej modlitwy wchodząc do nowego tysiąclecia. Swoje homilie opierał również na 8 błogosławieństwach Ducha Świętego. Papież w tej pielgrzymce odwiedził 21 miejscowości i beatyfikował 108 Polaków, męczenników z okresu II wojny światowej. Będąc w Polskim sejmie poruszył temat dotyczący demokracji i problemów, jakie pojawiają się w raz z nią. Słowami: \"Polska ma pełne prawo, aby uczestniczyć w ogólnym procesie postępu i rozwoju świata, zwłaszcza Europy. Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską\" poruszył problem dotyczący zjednoczenia Europy. Jednym z najbardziej przejmujących słów papieża, jakie wypowiedział podczas tej pielgrzymki były słowa już wcześniej przez niego wypowiedziane: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej ziemi”.

Ostania pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny odbyła się rok temu, czyli w 2002. Przebiegała ona pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie” Czterodniowy pobyt w kraju miał na celu głównie poświęcenie sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, gdzie spoczywają szczątki św. Faustyny Kowalskiej, wielkiej apostołki Bożego Miłosierdzia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 6 minut